Home >  Blog >  Zac Dumesny selected in Australian U17 side

Zac Dumesny selected in Australian U17 side

Posted by Matt Sampson on 11 April 2019
Zac Dumesny selected in Australian U17 side

South Adelaide junior Zac Dumesny has been selected in the Australian under-17s side to face the New Zealand Hawks this month.

Dumesny has been included in the squad of 27 that features players eligible for the 2019 NAB AFL Draft.

The Panthers junior is one of only seven players selected from South Australia.

The squad also includes the younger brother of former Panther Adam Gulden, Errol, who is a member of the Sydney Swans Academy and the son of former South Adelaide midfield coach Ben Hollands, Elijah, who plies his trade with the Murray Bushrangers in Victoria.

The players will come together under coach Luke Power in Melbourne on Wednesday, April 24 for the start of the camp, which will conclude on Saturday, April 27 when they face the New Zealand side at Marvel Stadium in the curtain-raiser to the St Kilda and Adelaide clash.

In previous years the game has been played in New Zealand, but after changes to this year's under-18 system and Academy structure, it has been shifted to Melbourne.

Australian under-17s side

  • Taj Schofield (WA/Subiaco/WWT)
  • Nathan O'Driscoll (WA/Perth)
  • Brandon Walker (WA/East Fremantle)
  • Zane Trew (WA/Swan Districts)
  • Logan McDonald (WA/Perth)
  • Denver Grainger-Barras (WA/Swan Districts)
  • Will Phillips (Vic Metro/Oakleigh Chargers)
  • Connor Downie (Vic Metro/Eastern Ranges)
  • Campbell Edwardes (Vic Metro/Calder Cannons)
  • Nikolas Cox (Vic Metro/Northern Knights)
  • Tanner Bruhn (Vic Country/Geelong Falcons)
  • Oliver Henry (Vic Country/Geelong Falcons)
  • Elijah Hollands (Vic Country/Murray Bushrangers)
  • Ethan Baxter (Vic Country/Murray Bushrangers)
  • Jamarra Ugle-Hagan (Vic Country/Oakleigh Chargers/GWV Rebels)
  • Oliver Davis (Tasmania/Clarence)
  • Sam Collins (Tasmania/North Hobart)
  • Jackson Callow (Tasmania/North Launceston)
  • Corey Durdin (SA/Central District)
  • Zachary Dumesny (SA/South Adelaide)
  • Jye Sinderberry (SA/West Adelaide)
  • Luke Edwards (SA/Glenelg)
  • Kaine Baldwin (SA/Glenelg)
  • Riley Thilthorpe (SA/West Adelaide)
  • Alex Davies (QLD/Gold Coast Academy)
  • Errol Gulden (NSW-ACT/Sydney Academy)
  • Braedon Campbell (NSW-ACT/Sydney Academy)

Author: Matt Sampson
Tags: Junior Football Panthers Football Panthers News

Latest News

Under-18 Match Report Round 14: South vs North

Posted by Jayden Bartlett on 28 September 2020
Under-18 Match Report Round 14: South vs North
Under-18 Match Report South Adelaide vs North Adelaide
Round 14 - Prospect Oval - 26/09/20 South Adelaide 4.2...
Posted in: Junior Football Junior Match Reviews Panthers Football  

MRS Property League Match Report Round 14: South vs North

Posted by Jayden Bartlett on 28 September 2020
MRS Property League Match Report Round 14: South vs North
MRS Property League Match Report South Adelaide vs North Adelaide
Round 14 - Flinders University Stadium - 27/09/20 Sou...
Posted in: SANFL Senior Football Senior Match Reviews Panthers Football Panthers News  

MRS Property Reserves Match Report Round 14: South vs North

Posted by Jayden Bartlett on 28 September 2020
MRS Property Reserves Match Report Round 14: South vs North
MRS Property Reserves Match Report South Adelaide vs North Adelaide
Round 14 - Flinders University Stadium - 27/09/20 S...
Posted in: SANFL Senior Football Senior Match Reviews Panthers Football Panthers News  
< Previous | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Next >

SANFL LADDER

  • 1. WOODVILLE-WEST TORRENS

    22

  • 2. NORTH ADELAIDE

    20

  • 3. SOUTH ADELAIDE

    16

  • 4.GLENELG

    16

  • 5. NORWOOD

    12

  • 6. STURT

    10

  • 7. CENTRAL DISTRICT

    5

  • 8. WEST ADELAIDE

    3

2020 SOUTH ADELAIDE FIXTURE

  • SANFL Round 14

    South Adelaide vs North Adelaide
    Venue: Flinders University Stadium
    Date: Sunday, September 27
    Time: 2:15 pm
    Watch: Channel 7 or 7Plus


  • SANFL Semi Final 2

    South Adelaide vs Glenelg
    Venue: Adelaide Oval
    Date: Sunday, October 4
    Time: 12:15 pm
    Watch: Channel 7 or 7Plus


  • SANFL Preliminary Final 

    TBC vs TBC
    Venue: Adelaide Oval
    Date: Sunday, October 11
    Time: 3:15pm
    Watch: Channel 7 or 7Plus


 

Club contact details

Address:
1 Lovelock Drive,
Noarlunga Downs SA 5168

P : (08) 8186-8200
F : (08) 8326-6800
E : reception@safc.com.au

Bookmark SiteTell a FriendPrint