Home >  Blog >  Betta Teams: Juniors - U18 Round 7

Betta Teams: Juniors - U18 Round 7

Posted by Jonathon Parker on 16 May 2019
Betta Teams: Juniors - U18 Round 7
 

South Adelaide's Under-18s are still on the road as they return to Prospect to take on the Roosters.

Junior teams presented by Hilton's Betta Home Living

Under-18s

What: South Adelaide @ NorthAdelaide
Where: Prospect Oval
When: Saturday, May 18 - 9:05am
Entry: Free

Number Name Local Club
1 Phoenix Spicer Morphettville
2 Connor Sampson Myponga/Sellicks
3 Talon Copley Reynella
4 Max Clifton Flagstaff Hill FC
5 Jason Horne Christies beach
6 Bradley Strapps  Cove FC
7 Liam Nye Willunga FC
8 Tyler Oliver Goodwood FC
9 Jack Fitzgerald Yankalilla FC
10 Beau Mccreery Cove FC
11 James Hay Happy Valley FC
12 Shane Pettiford Christie's Beach FC
13 Mitch Riddle Brighton FC
14 Eamon Wilkinson Meadows FC
15 Liam Hamilton Happy Valley FC
16 Shannon Jones Langhorne Creek FC
17 Harry Spacie Happy Valley FC
21 Hayden Kernahan Cove FC
24 Aaron Douglass Willunga FC
27 Boyd Austin Reynella FC
29 Kyle  Rice Reynella FC
31 Samuel Hindes Kangarilla FC
34 Lachlan Williams Encounter Bay FC
35 Nicholas Kraemer Reynella FC
36 Matthew Reed Flagstaff Hill FC
37 Ben Ryan Happy Valley FC

In: Ben Ryan, Sam Hindes, Eamon Wilkinson, Shane Pettiford, Brad Strapps, James Hay, Clinton Calyun, Kyle Rice, Talon Copley
Out: Damon Freitag (Reserves), Daniel Sladojevic (Reserves), Arlo Draper, Jordan Bastian

Author: Jonathon Parker
Tags: Junior Football Teams Panthers Football Panthers News Match Previews

Latest News

BETTA Team Selection: Under-16 Grand Final vs Glenelg

Posted by Jonathon Parker on 22 April 2021
BETTA Team Selection: Under-16 Grand Final vs Glenelg
South Adelaide Under-16s take on the Tigers in the 2021 Grand Final. Returning to the big dance for the first time since 2015, the South A...
Posted in: Junior Football Teams Panthers Football Panthers News  

BETTA Team Selection: Under-18 Round 4 vs Central District

Posted by Jonathon Parker on 22 April 2021
BETTA Team Selection: Under-18 Round 4 vs Central District
The South Adelaide Under-18s look to bounce back against the Bulldogs. Having fell short against the Eagles last Saturday, the Panther Und...
Posted in: Junior Football Teams Panthers Football Panthers News  

BETTA Teams Selection: Round 4 vs Sturt

Posted by Jonathon Parker on 22 April 2021
BETTA Teams Selection: Round 4 vs Sturt
Top of the table Panthers take on the Double Blues in an ANZAC round blockbuster.  On a weekend where Australians remember and reflec...
Posted in: SANFL Senior Football Teams Panthers Football Panthers News  
< Previous | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Next >

SANFL LADDER

  • 1. SOUTH ADELAIDE

    6

  • 2. GLENELG

    6

  • 3. WOODVILLE-WEST TORRENS

    4

  • 4. NORWOOD

    4

  • 5. NORTH ADELAIDE

    2

  • 6. STURT

    2

  • 7. PORT ADELAIDE

    2

  • 8. CENTRAL DISTRICT

    2

  • 9. ADELAIDE

    2

  • 10. WEST ADELAIDE

    0

2021 SOUTH ADELAIDE FIXTURE

  • SANFL Round 4

    South Adelaide vs Sturt
    Venue: Flinders University Stadium
    Date: Saturday, 24 April
    Time: 3:05pm | Reserves 12:25pm | U18 9:50am
    Watch: Channel 7 or 7Plus


  • SANFLW Round 8

    South Adelaide @ Glenelg
    Venue: ACH Group Stadium
    Date: Saturday, 24 April
    Time: 4:20pm
    Watch: Digital Pass


  • Under-16 Grand Final

    South Adelaide vs Glenelg
    Venue: Flinders University Stadium
    Date: Sunday, 25 April
    Time: 11:00am
    Watch: Digital Pass


    Club contact details

    Address:
    1 Lovelock Drive,
    Noarlunga Downs SA 5168

    P : (08) 8186-8200
    F : (08) 8326-6800
    E : reception@safc.com.au

    Bookmark SiteTell a FriendPrint