Home >  Blog >  2020 Knuckey Cup and Women's B&F Wrap

2020 Knuckey Cup and Women's B&F Wrap

Posted by Jonathon Parker on 9 November 2020
2020 Knuckey Cup and Women's B&F Wrap

New recruit Matthew Broadbent claims the 2020 Knuckey Cup while Adelaide Crows Draftee Teah Charlton wins the 2020 Women's Best and Fairest. 

In his first season in the blue and white, former Power star Matthew Broadbent had a stellar season where he claimed his first Knuckey Cup. 

Coming down to the last game, Broadbent narrowly edged out four time Knuckey Cup winner Joel Cross by one vote. 

In his ten seasons with the Panthers, Cross has won the Knuckey Cup four times and the Mark Rawlins Trophy (Runner up B&F) five times.

Finishing third after another great season was the silky defender in Joseph Haines

For the first time, the South Adelaide Football Club were able to also hold the Women's Best and Fairest on the same night as the Knuckey Cup. 

The recent Adelaide Crows draftee and Panthers talent pathway product in Teah Charlton took home her first senior South Adelaide Women's Best and Fairest award.

It was a break out season for Charlton who benefited form some extra minutes in the midfield in 2020. 

Another 2020 recruit in Tahlia Meyerwho was also picked up in the AFLW draft at the beginning of October, made her mark after finishing as runner up. 

Outgoing dual premiership skipper Lauren Buchanan and Brisbane Lions draftee Indy Tahau jointly finished third. 

For the reserves, Jake McCreery capped off a consistent season by taking home the J.L. Brown Trophy (Reserves Best & Fairest) ahead of Tyler Davies,

who caps off another solid season having took home his second consecutive Reserves Runner-Up Best & Fairest

After finishing runner up in 2019, young bull Max Clifton had another stand out season to claim the inaugural Mark Naley Medal.

Following the passing of club legend Mark Naley, the South Adelaide Football Club has decided to name the Under-18 best and fairest medal in honour Mark who also had a significant involvement with the Junior program.

Another rising star in Talon Copley finished as runner up followed by Jayden Little.

Congratulations to all the award winners on their outstanding achievements. 

See below for a full list of award winners and leader boards from all grades. Click here to see the gallery from the night.

Senior Award Winners

Knuckey Cup (Best & Fairest)
Matthew Broadbent

Mark Rawlins Memorial Trophy (Runner-Up Best & Fairest) 
Joel Cross

Third Best & Fairest
Joseph Haines

J.L. Brown Trophy (Reserves Best & Fairest)
Jake McCreery

Reserves Runner-Up Best & Fairest
Tyler Davies

Onsite Rental Group Fans MVP
Ben Heaslip

Best in Finals
Maclolm Karpany

League Trademark Award
Ben Heaslip

Flinders University League Most Improved Player
Reece Milsom

League Leading Goalkicker
Sam Overall (26 Goals)

Reserves Trademark Award
Sam Whitbread

Dr Jim Harley/Frank Brown Memorial Trophy (Best Clubman)
Jake Summerton

David Kantilla Memorial Trophy (Best First Year League Player)
Beau McCreery

Women's Award Winners

Best & Fairest
Teah Charlton

Runner-Up Best & Fairest
Tahlia Meyer

Third Best & Fairest
Lauren Buchanan & Indy Tahau

Leading Goalkicker
Jess Kirk (18 goals)

Flinders University Most Improved
Georgia Pennifold

Players MVP
Lauren Buchanan

Most Courageous
Lisa Whiteley

Coaches Award
Sam Pratt

Junior Award Winners

Mark Naley Medilist (U18 Best & Fairest)
Max Clifton

Runner-Up Best & Fairest
Talon Copley

Third Best & Fairest
Jayden Little

Leading Goalkicker
Brayden Cook (26 Goals)

Flinders University Most Improved
Dylan Brown

Under-18 Trademark Player
Max Clifton

Best Team Man
Harry Spacie

Colin & Peter Haines Trophy (Best Junior Clubman)
Max Clifton

Fred & Mavis Whitwell Trophy (U18 Rising Star)
Jason Horne

Knuckey Cup Leader Board

1. Matthew Broadbent - 100 votes
2. Joel Cross - 99 votes
3. Joseph Haines - 93 votes
4. Ben Heaslip - 91 votes
5. Jake Summerton - 89 votes
6. Hayden Sampson - 85 votes
7. Reece Milsom - 84 votes
8. Sam Overall - 78 votes
10.Nic Schwarz - 77 votes
    Eamon Wilkinson - 77 votes

Knuckey Cup voting: following each game, South Adelaide's senior coaches grade every player on a scale of 0-10 based on their performance during that game. The player who polls the most total votes throughout the season is declared the winner of the Knuckey Cup.

Women's Leader Board

1. Teah Charlton - 80 votes
2. Tahlia Meyer - 69 votes
3. Lauren Buchanan - 68 votes
    Indy Tahau - 68 votes
4. Jaslynne Smith - 67 votes
5. Nicole Campbell - 56 votes
7. Czenya Cavouras - 54 votes
    Lisa Whiteley - 54 votes
    Lucy Northcott - 54 votes
10.Jess Kirk - 51 votes
    Hannah Munyard - 51 votes
    Gypsy Schirmer - 51 votes

Women's Best and Fairest voting: following each game, South Adelaide's senior women's coaches grade every player on a scale of 0-10 based on their performance during that game. The player who polls the most total votes throughout the season is declared the winner of the Women's Best and Fairest.

Reserves Leader Board

1. Jake McCreery- 82
2. Tyler Davies - 71 votes
3. Marcus Lippett - 66 votes
4. Billy Cameron - 59 votes
5. Tarik Illingworth - 58 votes
6. Cooper Machin - 56 votes
7. Sam Whitbread - 55 votes
    Lachlan Williams - 55 votes
10.Aaron Douglass - 54 votes
    Tyler Oliver - 54 votes
    Danny Juckers - 54 votes

J.L.Brown Trophy voting: following each game, South Adelaide's reserves coaches grade every player on a scale of 0-10 based on their performance during that game. The player who polls the most total votes throughout the season is declared the winner of the J.L.Brown Trophy.

Under-18 Leader Board

1. Max Clifton - 99 votes
2. Talon Copley - 88 votes
3. Jayden Little - 87
4. Isaac Birt - 84 votes
5. Harry Spacie - 83 votes
6. Brayden Cook - 82 votes
7. Liam Nye - 78 votes
8. Arlo Draper - 76 votes
    Jack Flett - 76 votes
10. Dylan Brown - 72 votes

Mark Naley Medal voting: following each game, South Adelaide's junior coaches grade every player on a scale of 0-10 based on their performance during that game. The player who polls the most total votes throughout the season is declared the winner of the Mark Naley Medal.

 

 

Author: Jonathon Parker
Tags: Female Football SANFL Junior Football Panthers Football Panthers News Panthers Events

Latest News

MRS Property Match Report Trial 1: South vs Port Adelaide

Posted by Jayden Bartlett on 5 March 2021
MRS Property Match Report Trial 1: South vs Port Adelaide
MRS Property League Match Report South Adelaide vs Port Adelaide
Trial 1 - Alberton Oval - 04/03/21 South Adelaide ...
Posted in: SANFL Senior Football Senior Match Reviews Panthers Football Panthers News  

AAMI Community Series | Match Day Guide

Posted by Jonathon Parker on 5 March 2021
AAMI Community Series | Match Day Guide
AAMI Community Series Match Day Guide Sunday's AAMI Community Series match between the Crows and Power is officially a sell out with all ti...
Posted in: Panthers News Panthers Community Panthers Events  

BETTA Team Selection: SANFLW Round 2 vs Norwood

Posted by Jonathon Parker on 4 March 2021
BETTA Team Selection: SANFLW Round 2 vs Norwood
South Adelaide will look to bounce back against the Redlegs on Friday night.  Coming off a tough loss at the hands of the reigning Pr...
Posted in: Female Football SANFL Teams Panthers Community Match Previews  
< Previous | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Next >

SANFLW LADDER

  • 1. CENTRAL DISTRICT

    2

  • 2. GLENELG

    2

  • 3. NORTH ADELAIDE

    2

  • 4.WEST ADELAIDE

    2

  • 5. WOODVILLE-WEST TORRENS

    0

  • 6. NORWOOD

    0

  • 7. SOUTH ADELAIDE

    0

  • 8. STURT

    0

2021 SOUTH ADELAIDE FIXTURE

  • SANFLW Round 2

    South Adelaide vs Norwood
    Venue: Flinders University Stadium
    Date: Friday 5 March
    Time: 6:30pm
    Watch: Digital Pass


  • SANFLW Round 3

    South Adelaide vs Central District
    Venue: Coopers Stadium (Norwood)
    Date: Friday 12 March
    Time: 6:00pm
    Watch: Digital Pass


  • SANFLW Round 4

    South Adelaide vs Sturt
    Venue: Flinders University Stadium
    Date: Saturday, 20 March
    Time: 5:00pm
    Watch: Digital Pass


     

    Club contact details

    Address:
    1 Lovelock Drive,
    Noarlunga Downs SA 5168

    P : (08) 8186-8200
    F : (08) 8326-6800
    E : reception@safc.com.au

    Bookmark SiteTell a FriendPrint